Як виконати закон про мову для сайтів та не втратити трафік

16 липня 2022 р набирає чинності Частина шоста статті 27 “Закону про державну мову”, а це означає, що веб представництва компаній які реалізують товари і послуги в Україні, повинні мати версію користувацького інтерфейсу державною мовою.

Тож, кожен сайт, що працює в Україні повинен запустити україномовну версію і встановити її за замовчуванням для користувачів. В цьому ми і розберемося.

Україномовна версія сайту повинна бути не меншою за будь-яку іншу

Це важливий момент, якщо у вас на сайті 1000 сторінок англійською чи російською, на сайті повинно бути не менше 1000 сторінок україномовної версії. Не можна просто перекласти головну сторінку чи лише частину сайту. Щоб виконати умови закону ми повинні перекласти весь сайт.

Ми не радимо використовувати автоматичний переклад. Сторінки з автоматичним перекладом можуть вважатись пошуковою системою не достатньо якісними, обов’язково вичитуйте та редагуйте тексти перекладів.

Розмістить версії сторінок різними мовами в різних каталогах сайту

Наприклад:  українська версія /uk/, англійська версія /en/, російська версія /ru/

Така структура адреси буде простішою для розуміння пошуковою системою і більш звична для користувача. Окрім цього, структура адреси в каталогах дозволяє націлювати різні мовні версії наразі регіони, що може бути дуже корисно. Гарний приклад такої реалізації ми можемо побачити на сайті Майкрософт, ось їх сторінка вибору мови https://www.microsoft.com/uk-ua/locale

Використовуйте розмітку hreflang

Для виявлення то зв’язування між собою версій сторінки різною мовою пошукові системи використовують спеціальну розмітку – hreflang. У Google є досить детальна інструкція з використання цієї розмітки: https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/localized-versions?hl=ru

Основна мета цієї розмітки в тому, щоб в html коді сторінки розмістити вказівку на адреси цієї самої сторінки іншими мовами. Приклад коду нижче:

hreflang

Встановіть Українську мову, мовою за замовчуванням

Що це означає? Нажаль в законі “про державну мову” немає точного визначення поняття “мова за замовчуванням”, тож ми радимо за замовчуванням направляти всіх користувачів сайту на україномовну версію. Для виконання цієї вимоги ми підготували короткий чекліст в вигляді технічного завдання для розробника.

Чекліст з використання мови за замовчуванням

  • Створюємо окремі версії різними мовами в окремих каталогах в URL наприклад: /ru/ , /ua/.
  • Якщо одна або більше мовна версія вже розміщена на сайті не змінюйте їх адреси URL, використовуйте ті що вже створено. Це важливо для збереження переходів з пошукових систем.
  • Для нових користувачів розпізнаємо регіон, заголовок запиту клієнта HTTP referer (цей заголовок показує з якого сайту прийшов користувач) та User-Agent.
  • Якщо регіон користувача Україна та HTTP referer пустий, виконуємо 302 редірект з сторінок інших мовних версій на сторінки україномовної версії. Важливо! Робимо відповідні редіректи, якщо користувач відкривав товар англійською то направляємо його на той самий товар українською мовою.
  • Перевіряємо User-Agent, якщо це пошуковий бот, не в виконуємо жодних редіректів. Список ботів https://www.keycdn.com/blog/web-crawlers
  • Якщо регіон користувача Україна та HTTP referer не пустий показуємо попап вікно з пропозицією обрати мову. Приклад такого повідомлення нижче.
  • Надалі запам’ятовуємо рішення користувача, що до мови.

vikno

Сподіваємось у вас не залишилось питань як впровадити україномовну версію на сайті. А якщо питання все ж таки залишились ми зробили для вас відео інструкцію.

Відповідальність і штрафи

Важливо пам’ятати, що не виконання закону призводить до відповідальності. Згідно закону якщо на ваш сайт буде подана скарга, перший раз вас можуть попередити про необхідність виконання вимог закону та оштрафувати на суму до 5100 гривень. При повторному порушенні протягом пів року, ще на 11900 грн. Тож будьте уважні розвивайте україномовний Інтернет і робіть україномовну версію правильно.

Ми можемо допомогти вам з оптимізацією сайту:

Детальний SEO аудит з рекомендаціями за 10 днів